Великоберезнянська територіальна громада

Ужгородський район, Закарпатська область

Як побороти рак картоплі !

Дата: 24.09.2021 13:43
Кількість переглядів: 1040

Фото без опису

Рак картоплі обмежено розповсюджене захворювання картоплі в Україні, також має карантинне значення для п’ятдесяти п’яти країн світу, що свідчить про його високу пластичність та небезпеку.

З літературних джерел відомо, що рак картоплі на території Закарпатської області було виявлено у 1924 році. Є припущення, що збудник проник з Австро-Угорщини і надовго оселився в нашій місцевості.

На даний час захворювання зареєстровано в десяти районах області на площі майже 2 тисяч гектар: Великоберезнянський, Воловецький, Іршавський, Міжгірський, Мукачівський, Перечинський, Рахівський, Свалявський, Тячівський, Хустський. Крім Закарпаття дана хвороба поширена у Вінницькій, Донецькій, Івано-Франківській, Київській, Львівській, Сумській, Чернівецькій областях на загальній площі 3 тисячі гектар.

Збудник раку картоплі є внутрішньоклітинним паразитом, який не утворює міцелію. Потрапляючи на поле де вирощується картопля, гриб швидко накопичується в ґрунті і через 2-3 роки уражає більшість рослин картоплі. Бульби стають непридатними до вживання, навіть на корм тваринам. Найбільш шкідливим рак картоплі є в індивідуальних господарствах, де не дотримується сівозміна і оновлення сортів картоплі, особливо в гірських  районах,  у вогнищах з агресивними расами раку картоплі (Рахівський, Міжгірський, Воловецький, Великоберезнянський).

Ракові нарости утворюються на бульбах, столонах, кореневій шийці, а за значного розвитку захворювання - на стеблі, листках і навіть квітах подібних на цвітну капусту. При сильному ураженні розмір наростів перевищує розмір бульби.

Поширюється рак картоплі з коренеплодами, саджанцями плодово-ягідних культур, розсадою, вирощеними на зараженому збудником ґрунті, знаряддям обробітку, гноєм і тарою, тому що патоген зберігається в ґрунті в «анабіозі» більше двадцяти років, і відтворює свою життєдіяльність на посадках картоплі не ракостійких сортів.

На території України, щодо раку картоплі діють жорсткі карантинні заходи на державному рівні, які дозволяють стримувати розповсюдження захворювання.

Головним агротехнічним заходом в боротьбі з раком картоплі є використання тільки ракостійких сортів: Божедар, Доброчин, Партнер, Дубровка, Карлик-04, Коблер, Кур’єр, Пікур. На даний час всі ракостійкі сорти української селекції є стійкими проти звичайного патотипу раку картоплі. За даними наукових дослідів Української науково дослідної станції з карантину рослин (с.Бояни, Чернівецька обл.),  в місцях де є агресивні вогнища збудника, можливе часткове ураження навіть ракостійкого сорту. Але за допомогою впровадження цих сортів інфекційне навантаження в грунті поступово зменшується.

В 2011 році Державною інспекцією з карантину рослин було закуплено ракостійкі сорти картоплі - Завія, Дара, Малинська біла,  Дорогинь - всього 1111 кг , які розподілені в трьох районах Закарпатської області з метою локалізації вогнищ раку картоплі на території Закарпатської області.  

 В 2013 році продовжена робота по впровадженню ракостійких сортів картоплі в вогнищах з агресивними расами раку картоплі. Закуплені сорти картоплі  на Закарпатській державній сільськогосподарській  дослідній станції інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН України, які розподілено в 5-ти районах Закарпатської області – Рахівському, Тячівському, Воловецькому, Міжгірському  та Перечинському (сорти: Свалявська, Мукачівська -  всього 2500кг.). Картоплю розподілено власникам присадибних ділянок найбільш заражених збудником раку картоплі.

 В період вегетації та викопки картоплі буде проводитись моніторинг прояву хвороби, в тому числі  визначення інфекційного навантаження збудника у ґрунті. По результатам візуальних обстежень та лабораторної експертизи буде рекомендовано подальше впровадження даних сортів для боротьби з небезпечним захворюванням.

В разі виявлення зараження раком картоплі на ваших ділянках бульби, бадилля, рештки рослин збирають і знищують (закопують у яму, пересипають вапном). Ні в якому разі не компостувати, так як збудник розноситься на сусідні ділянки при удобренні ґрунту. Можливе використання бульб з наростами на корм тваринам тільки в перевареному вигляді, попередньо зрізав нарости.

 

                                                                                    

 

Головний спеціаліст-державний інспектор

відділу карантину рослин

Держпродспоживслужби в Закарпатської області                           Худанич І.В


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь