Застосування спеціальних заходів за вчинення домашнього насильства

Застосування спеціальних заходів за вчинення домашнього насильства 08 липня 2021 року до Ужгородського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги звернулася пані Оксана з питання про видачу обмежувального припису. Жінка пояснила, що з 17 квітня 1997 року перебували із кривдником у зареєстрованому шлюбі та проживали разом. Під час спільного проживання чоловік постійно піднімав на неї руку, висловлювався нецензурною лайкою, завдавав їй тілесні ушкодження, внаслідок чого вона декілька разів викликала поліцію, що фіксувала вказані обставини. Постійні побиття з боку колишнього чоловіка стали підставою розриву стосунків. У 2015 році шлюб був розірваний рішенням Ужгородського міськрайонного суду. Втім, кривдник все одно не залишає її у спокої: весь час переслідує, проживає в сараї, що знаходиться у дворі їхнього будинку, вона не може спокійно, без сварок зайти в квартиру. На її заяви від квітня 2021 року до поліції відносно кривдника складено два протоколи про адміністративне правопорушення за ч.1ст.173-2 КУпАП та застосовано два термінові заборонні приписи. Центр правової допомоги для захисту інтересів пані Оксани призначив працівника Центру Марію Бецко, яка підготувала та подала до Ужгородського міськрайонного суду заяву про видачу обмежувального припису. “Насильство в сім'ї не повинно бути домашньою справою. Це серйозне правопорушення. Не можна мовчати, слід звертатися до тих, хто допоможе”, - зазначає Марія Бецко. Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 21 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» постраждала особа має право на: дієвий, ефективний та невідкладний захист в усіх випадках домашнього насильства, недопущення повторних випадків домашнього насильства. Частиною 1 ст. 270 ЦК України визначено, що відповідно до Конституції України фізична особа має право на життя, право на охорону здоров`я, право на безпечне для життя і здоров`я довкілля, право на свободу та особисту недоторканність, право на недоторканність особистого і сімейного життя, право на повагу до гідності та честі, право на таємницю листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції, право на недоторканність житла, право на вільний вибір місця проживання та на свободу пересування, право на свободу літературної, художньої, наукової і технічної творчості. Врахувавши надані заявником докази, з огляду на встановлені судом обставини, суд прийшов до висновку, що наявні обґрунтовані ризики вчинення кривдником домашнього насильства фізичного характеру щодо заявника, у зв`язку із цим заява про видачу обмежувального припису була задоволена повністю. Обмежувальний припис виданий строком на 6 (шість) місяців. У ньому визначено такі заходи тимчасового обмеження: заборона перебування в місці проживання пані Оксани; заборона наближатися на п`ятдесят метрів до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування заявниці; усунення перешкоди в користуванні майном, що є об`єктом особистої приватної власності батька заявниці.